Zioła jako istotny atrybut lecznictwa?

Biznes

Z czym kojarzy się ziołolecznictwo? Pierwsze skojarzenie to leczenie ziołami oraz tak jest też rzeczywistości. Zioła w medycynie odgrywają dużą rolę z powodu ich wielorakich funkcji i właściwości. W jakim miejscu można odkryć dobre zioła? Wolno je znaleźć wszędzie: od pól oraz łąk, po lasy i góry aż do nabrzeży nadmorskich.

Czy istnieją gatunki ziół, które są niesłychanie do siebie podobne jednakże jedne mogą być zagrożeniem dla zdrowia a drugie wyraźnie przeciwnie? Z ziołami jest jak ze zwierzętami, istnieje mnóstwo typów oraz wielokrotnie co poniektóre gatunki ze względu na bliźnie pokrewieństwo są do siebie podobne – wypróbuj halucynki. Jedyne, co ma okazję je odróżnić to występowanie w różnym klimacie oraz miarodajne pomniejsze różnice w fizjonomii. Jako przykład zioła pokrewnego, jakkolwiek mającego te same właściwości lecznicze można podać rumianek alpejski i rumianek patagoński.

Te zioła w medycynie odgrywają mniejszą rolę aniżeli na przykład szałwia czy dzika róża, ale w regionalnej tradycji lekarskiej (Patagonia, Szwajcaria, Austria) są one istotnym detalem w domowej medycynie.

W szeregu przypadków zioła te pojawiają się jako motywy roślinne na herbach lub nawet godłach poszczególnych miast i prowincji. Kolejne skojarzenie związane ze słowem ziołolecznictwo to domowa medycyna alternatywna. Gorące ziołowe herbatki, mocniejsze przyprawy w daniach dla osób chorych lub wyciągi z ziół w postaci olejków służących na ogół jako podgrzewacze dla ciała.

Łączy się to także ze starszymi damami ze wsi, które wychodzą na kompletne dnie do lasów w poszukiwaniu należytego zioła, aby potem przyrządzić z nich jakieś lekarstwa na czarną godzinę. Zioła w medycynie wzięły swój początek najpewniej albo jeszcze w starożytnej Mezopotamii czy też w starożytnych Chinach. Najszybciej wydaje się prawdopodobna ta druga wersja, ze względu na wszechstronność Chińczyków i pomysłowość oraz umiejętność eksperymentowania. Ziołolecznictwo nie było dziedziną, jaka powstała na przełomie paru lat. Czas pomocny na powstanie tej sfery medycyny musiał trwać kompletne wieki, ze względu na bogactwo ziół w świecie przyrody i ze względu na czas obserwacji, w jaki sposób organizm ludzki odpowiada na daną roślinę.