Współczesne rolnictwo – uprawa roślin i wykorzystanie śruty sojowej

Przemysł

Rolnicy uprawiają niezwykle różnorodne rzeczy. Jest to w zasadzie zboże, warzywa i owoce. Każdy rolnik osobiście decyduje, co chce posiać. Samodzielnie podejmuje decyzję, czy skoncentrować się na uprawie zboża, hodowli bydła lub na przykład na ogrodnictwie. Coraz to bardziej popłatne staje się pielęgnowanie roślin ekologicznych. Muszą być jednakże różne potwierdzenia na to, że rośliny rzeczywiście takie są.

Czasem trzeba w następstwie tego wypełnić formalności, zameldować taki sposób uprawy do stosownych miejsc, urzędów, zdobyć dobre zaświadczenia. Może to być męczące, szczególnie dla rolnika, który nie zna się na takich rzeczach, jaki nie ma tyle wolnego czasu, żeby biegać oraz załatwiać formalności. Coraz więcej jest amatorów roślin ekologicznych.

Ludzie chcą odżywiać się zdrowo. Chcą mieć pełne przekonanie, że warzywa jakie jedzą są warzywami ekologicznymi, wyhodowanymi bez użycia syntetycznych i trujących nawozów. Takie rośliny są o dużo droższe, ciężej jest jednakże je wyhodować. Musimy dbać o to, aby były regularnie plewione, w dobrym momencie zerwane. Znamy chociaż kilkanaście o ile nie kilkadziesiąt nazw roślin uprawnych, wiemy, jak one wyglądają, jak dojrzewają, kiedy tak właściwie je się zbiera. Najogromniejszą wiedzę na ten temat mają oczywiście rolnicy, którzy stosują zobacz. To oni zajmują się uprawą roli, w tym także uprawą roślin uprawnych. Wyróżnić możemy siedem grup takich oczywiście roślin. Pierwsza z nich to buraki – cukrowe oraz pastewne.

Wielu rolników zajmuje się naturalnie uprawą takich roślin. Grupa druga to rośliny paszowe. Są to rozmaitego rodzaju trawy, rośliny strączkowe, motylkowate. Trzecią grupę stanowią rośliny oleiste. To z nich pozyskujemy olej. To pomiędzy innymi gorczyca, len czy rzepak. Grupa czwarta to rośliny zbożowe. Wszyscy prawdopodobnie wiemy, jak wygląda pszenica, żyto lub kukurydza. Następne grupy to warzywa oraz ziemniaki. Ostatnią grupę stanowią jarzyny sadownicze, do jakich zaliczamy drzewka owocowe oraz rośliny jagodowe. Tak wiec wybór mamy wielki. Możemy decydować, co chcemy zjeść. Co poniektóre warzywa czy owoce mają niezwykle mnóstwo wartości odżywczych, inne mają znikomą ilość witamin.

Dodaj komentarz