W jaki sposób rozpocząć wspinaczkę? Typy i przyrządy

Sport

Branże sportu wspinaczkowego jesteśmy w stanie podzielić na : wspinaczka wysokogórska, wspinaczka wielowyciagowa, wspinaczka skałkowa, buldering, wspinaczka halowa. Wspinaczka wysokogórska; można ją pielęgnować na ścianach gór: niskich Tatry, średnich Alpy, lub ogromnych Himalajach. Ten rodzaj wspinaczki zawsze wiąże się z obecnością tak oznaczanych sprawiedliwych zagrożeń, które wynikają ze specyfiki górskiego klimatu, czy też tez terenu działania. Wspinaczka wielowyciągowa; jest to typ wspinaczki, gdzie drogi wspinaczkowe są w szeregu przypadków dusze od liny asekuracyjnej, która odmierza długość jednego odcinka wspinaczki nazywanego wyciągiem. Na ogromnych murach częstokrotność nie występują szablonowe górskie zagrożenia a wspinacze w czasie akcji na ogół nie muszą wałczyć o życie, lub biologiczne przetrwanie. Wspinaczka skałkowa; jest to wspinaczka po niezbyt wysokich ściankach oraz ostańcach skalnych Jury Krakowsko- Częstochowskiej. Wysokość tych skał najczęściej nie przekracza 50 metrów, dlatego także czas przejścia drogi najczęściej nie jest dłuższy aniżeli jedna godzina.

Wyśmienicie nadaje się do nauczania początkujących. Chwilowo najpowszechniejszymi wykorzystywanymi sprzętami asekuracyjnymi są płytki i wtórne od nich kubki asekuracyjne – przetestuj ścianka wspinaczkowa. Płytki zrobione są ze stopu aluminium są w stanie posiadać różne kształty, jednak zwykle są okrągłe, z dwoma otworami do wprowadzania dwóch żył linii podwójnej. Jeśli mamy linie osobną, to wsuwamy ja wyłącznie do indywidualnego jednego z otworów. Wsuwa się niezwykle krótko odcinek liny, który już po drugiej odsłonie płytki należy wpiąć do zakręcanego bez żadnych zahamowań karabinka uprzęży asekuracyjnej.

Płytka może być zaopatrzona w sprężynę zapobiegającą blokowaniu się liny, które jest niezwykle pożytecznym udoskonaleniem, oraz w cienka pętelkę, którą asekurujący przypina do tego samego karabinka, co zabezpiecza przed nazbyt dalekim przesunięciem się płytki na linie. Sprzętem w dalszym ciągu użytkowanym do asekuracji jest ósemka Fischera, jednakowoż wspólnie z rozpowszechnieniem się płytek asekurujących jej o wiele maleje. Produkowane są także o wiele bardziej karkołomne przyrządy służące do asekuracji, walorem takich urządzeń jest to, że lina jest mechanicznie blokowana.

Dodaj komentarz