Tworzenie witryn internetowych – HTML i inne języki kodowania

Zdrowie

Strony internetowe są dziś wszechobecne. Tworzą one zdecydowanie znacznie większą część całkowitych zasobów, jakie możemy znaleźć w globalnej sieci. Ich tworzeniem absorbuje się dużo osób, z jakich najważniejszą z pewnością jest webmaster – człowiek, jaki tworzy jej kod, najczęściej w języku HTML, w szeregu przypadków także na dodatek używając w tym celu takich narzędzi, jak CSS, czy PHP, jakie służą podobnym celom.

Co więcej, oprócz niego, w teamie pracuje również grafik komputerowy, odpowiedzialny nie tylko za przygotowanie obrazów i animacji, które potem pozostaną umieszczone na stronie, ale też za jej ogólny projekt, mówiący, jak witryna www będzie wyglądać oraz jak prezentować się będą jej poszczególne detale.

Poza tym, w pracy nad stworzeniem wielu stron www zwłaszcza tych, jakich zadaniem jest dotarcie do kontrahenta bierze udział edytor bądź copywriter, inaczej osoba, która przygotowuje tekst, jaki posłuży za koronny detal serwisu. W jaki sposób widać, tworzenie witryn internetowych nie jest prosty zadaniem, a nad tym, żeby powstała słuszna, spełniająca wszystkie stawiane przed nią wymagania, interesująca i profesjonalnie wyglądająca domena internetowa musi pracować dużo osób, z których każda ma jasno wskazane zadania – tutaj wspomogą eksperci z prosta strona www. Wielu z nas, przeglądając strony internetowe nawet nie zdaje sobie sprawy, jak wielu osób są one dziełem i ile pracy w ich kreację włożyli twórcy. Nowoczesne witryny internetowe o wiele różnią się od tych, które zapełniały sieć jeszcze kilkanaście lat temu. Większość tworzonych wtenczas stron internetowych była najzwyczajniej w świecie statecznymi dokumentami HTML, jakich główną treść stanowił tekst, ozdobiony najzwyczajniej w świecie pojedynczymi grafikami.

W dzisiejszych czasach sytuacja ta wygląda kompletnie inaczej – wszystko to dzięki wzrostowi mocy obliczeniowej współczesnych komputerów, przez co są one w stanie otwierać witryny zawierające dużo multimedialnych szczegółów, takich jak animacje, filmy czy muzyka, które stanowią znaczące urozmaicenie oraz uatrakcyjnienie stron internetowych. Animacje komponowane mogą być za pomocą wielu narzędzi i technik, z czego najczęściej spotyka się dwie – trochę przestarzałe już GIF-y, innymi słowy dobre pliki graficzne odtwarzające w dobranej kolejności poszczególne klatki i animacje wykonane we flashu.