Skuteczny oraz prędki przewóz w mieście – taryfy versus autobusy

Motoryzacja

Chociaż razem z rozwojem technologicznym i upowszechnieniem go w naszym kraju, coraz pokaźniejsza chmara Polaków swoje powszednie poruszanie się z pracy i do pracy (a przecież nie tylko tam zwykliśmy jeździć) zawdzięcza osobistemu samochodowi, wciąż duża grupa obywateli porusza się za pomocą środków komunikacji komunalnej. Transport tego rodzaju, który na ogół jest obsługiwany przez firmy frachtowe należące bezpośrednio do miasta, jest stałym elementem krajobrazu niemalże wszystkich lokalnych miast – tutaj bardziej sprawdzi się taxi gliwice.

W większości składają się nań autokary, w co niektórych miejscowościach, przede wszystkim tych pokaźniejszych, mamy do czynienia także z tramwajami. Są w Polsce miasta, gdzie korzystanie z komunikacji miejskiej możliwe jest za darmo. Są to niemniej jednak chlubne wyjątki w skali kraju. W znacznej większości przypadków korzystający z tego typu transportu wielokrotnie narzekają na wysokie ceny przejazdów. Istotnie, zwracając szczególną uwagę na metamorfozy cen biletów za przejazdy komunikacją miejską, uderza w oczy fakt, że bilety podrożały w prawie wszystkich pokaźniejszych miastach, o całkiem znaczne sumy pieniędzy.

Prawda jest jednakże taka, że podróżujący w ten sposób, nie mają większego wyjścia, nie posiadając prywatnych samochodów oraz są w tym względzie zakładnikami woli urzędników miejskich. Stałą tendencją ostatnich lat, jaką zauważyć wolno w przedsięwzięciach władz wielu lokalnych miast, jest powiększanie cen biletów za przejazdy miejskimi środkami komunikacji. Głównie autokary, lecz oraz tramwaje, szczególnie w ogromnych miastach, stają się coraz droższą opcją i skłania dużo osób do wybrania roweru czy spacerowej „metody” przemieszczania się.

Sposób zwiększenia profitów miasta przez podnoszenie cen biletów weszło już na trwałe do kanonu, szczególnie tych najogromniejszych ośrodków municypialnych – np. Gornośląskiego Okręgu Przemysłowego, Wrocławia, Poznania czy Warszawy. Są jednak chlubne wyjątki od tej niepisanej reguły. Jedno z niewielkich miast w województwie Śląskim wprowadziło transport miejski w pełni za darmo! Wielu wydawałoby się, że to niezwykle nierozważny krok, szczególnie w dobie kryzysu gospodarczego.

Dodaj komentarz