Przyrządy asekuracyjne dla alpinistów

Rozrywka

Karabinki stanowią bazę wyposażenia asekuracyjnego wspinacza. Za ich pośrednictwem wspinamy się do położeń asekuracyjnych, mocujemy ekwipunek do uprzęży oraz spinamy różne jego szczegóły ze sobą. Karabinki uzyskuje się ze stali, tytanu bądź stopu aluminium.

Są w stanie być na ogół bądź też zakręcane co zabezpiecza zamek przed niepożądanym otwarciem. Jest gigantyczna ilość modeli różniących się kształtem, ciężarem, parametrami wytrzymałościowymi oraz sposobem zabezpieczania zamka. Najatrakcyjniejsze kształty to owale, trapezowate, gruszkowate, z wygiętymi zamkami upraszczające wpinanie do punktów przelotowych oraz inne.

Najważniejsza odporność mają karabinki wzdłuż swej osi przedłużonej i tak należy je wpinać. Właściwy karabinek powinien przenosić w tej osi obciążenie takie jak siła zrywająca liny, najsłabszą cząstką karabinka jest zamek i z tego powodu oczywiście zamek na ogół będący w stanie wziąć na siebie dopracowaną konstrukcję. Względy bezpieczeństwa przemawiają za tym, aby kupować wyłącznie takie karabinki, które mają atest. Pętle umożliwiają asekuracje z nadających się elementów.

Chwilowo najpowszechniejszymi wykorzystywanymi przyrządami asekuracyjnymi są płytki oraz pochodne od nich garnuszki asekuracyjne, znacznie więcej o nich na stronie internetowej http://www.alpinistyka.pl/. Płytki zrobione są ze stopu aluminium są w stanie mieć rozmaite kształty, lecz zwykle są okrągłe, z dwoma otworami do wprowadzania dwóch żył linii podwójnej. Jeśli mamy linie pojedynczą, to wsuwamy ja tylko do pojedynczego jednego z otworów.

Wsuwa się niezwykle krótko odcinek liny, który już po drugiej domenie płytki wypada wpiąć do zakręcanego bez żadnego ale karabinka uprzęży asekuracyjnej.

Płytka może być zaopatrzona w sprężynę zapobiegającą blokowaniu się liny, jakie jest niezwykle praktycznym udoskonaleniem, oraz w cienka pętelkę, którą asekurujący przypina do tego samego karabinka, co zabezpiecza przed zanadto dalekim przesunięciem się płytki na linie. Przyrządem dalej wykorzystywanym do asekuracji jest ósemka Fischera, lecz wraz z rozpowszechnieniem się płytek asekurujących jej znacznie maleje. Produkowane są także bardziej zagmatwane przyrządy służące do asekuracji, pozytywem takich urządzeń jest to, że lina jest mechanicznie blokowana.