Piece gazowe versus drewniane – które zakupić?

Dom

W różnorodnego rodzaju kamienicach ciężko jest zamontować jeden piec grzewczy na paliwo stałe by ogrzać cały obiekt. Kamienica najczęściej jest budowlą gdzie mieszka parę rodzin, w następstwie tego ciężko było żeby urządzić ogrzewanie jednym piecem. Ze względu na wysoką efektywność grzewczą i ekonomię montuje się piece gazowe. Wyróżnia się tu piece stojące i wiszące. Do jednego lokalu mieszkalnego w kamienicy wystarczający będzie piec gazowy wiszący. Stojące są masywne, wykonane z trwalszych materiałów i mniej awaryjne jednak przy okazji zajmują o wiele znacznie więcej wartościowego miejsca.

Piec zasilany jest gazem ziemnym, otwarcie pobieranym z instalacji (jeśli owa istnieje) czy też gazem płynnym gromadzonym w zbiornikach zamontowanych pod ziemią czy też na przestrzeni, na działce. Kupno zbiornika oraz wykonanie instalacji wiąże się naturalnie z większymi kosztami aniżeli w wypadku kiedy mamy dostęp do instalacji z gazem ziemnym. Na rynku jesteśmy w stanie odszukać także piece kondensacyjne o małej temperaturze spalania, która wynosi około 50 stopni Celsjusza.

W dawnych epokach węgiel i inne paliwa kopalne, na które zasilane są nowoczesne instalacje grzewcze w budynkach, nie były tak dostępne jak dziś. Dawniej najpopularniejszym wariantem pieca były piece na drewno – więcej dowiesz się na stronie internetowej kominki narożnikowe mcz. Samo drewno było i jest najtańszym i najłatwiej dostępnym surowcem palnym. Piece na drewno tym samym nie pozostały do głębi wyparte przez inne systemy grzewcze. Technika poszła do przodu i piec na drewno stał się dzisiaj bardzo efektywny i w wielu aspektach lepszy od własnych konkurentów. Z ekologicznego punktu widzenia, spalane drewno emituje o wiele mniej wrogich substancji do atmosfery. Po za tym drewno jest paliwem odnawialnym w przeciwieństwie do gazu, węgla czy ropy. Największymi niemniej jednak pozytywnymi cechami pieców na drewno jest nieduża cena samego paliwa oraz tańsze koszta użytkowania. Najpopularniejszym piecem na drewno jest kominek. Kominek pełni dwie misje. Ogrzewa efektownie cały dom a przy okazji ładnie wygląda. Jedyną wadą jest to że drewno spala się o wiele szybciej niżeli np. węgiel. Wypada przy tym na domiar tego montować podajniki co łączy się z następnymi wydatkami.

Dodaj komentarz