Oświetlenie w gabinecie stomatologicznym – jak zaprojektować?

Zdrowie

Gabinet stomatologiczny lub biuro muszą być przede wszystkim efektywne. Wobec tego urządzanie pokoju winno zacząć się od odnalezienia godziwego miejsca dla biurka. Im pokaźniejsze pomieszczenie tym więcej możliwości. Biurka jest miejscem, przy którym spędza się najwięcej czasu. Biurko może być skonfigurowane w taki sposób, aby jednostka pracująca przy nim miała dostęp do światła naturalnego – przetestuj projekty gabinetu stomatologicznego. Niezgodne jest jednakże ustawienie biurka w taki sposób, iż okno znajduje się za plecami. Błędem jest także sytuacja, gdy twarz osoby siedzącej tuż przy biurku jest skierowano bezpośrednio w kierunku okno.

Najlepsze rozwiązanie to takie, gdy okno znajduje się po przeciwnej domenie w stosunku do ręki wiodącej. Najprawidłowiej pod kątek, ewentualnie z boku. Świadczy to, że jeżeli użytkownik biurka zapisuje prawą ręką to okno może być po jego lewej witrynie oraz odwrotnie w wypadku osoby piszącej lewą ręką.

To właśnie dzięki temu w trakcie pisania ręka pisząca nie zacienia światła. Biurko może też stać w taki sposób, by inne niezbędne meble i przedmioty zdołały znajdować się w jego bezpośrednim otoczeniu. Jeśli w szeregu przypadków korzysta się z regału to ma obowiązek on stać możliwie najbliżej biurka. Na przykład tuż za fotelem. Odnosi się to też do innych mebli i sprzętów elektronicznych. Jeżeli drukarka nie mieści się na biurku, a szczęśliwy posiadacz gabinetu niejednokrotnie z niej korzysta to stolik z drukarką powinien stać w otwartym sąsiedztwie biurka. Możliwie blisko, by wolno było do niej sięgnąć bez wstawania z fotela. Równolegle zachodzi funkcja odwrotna. Meble oraz przedmioty najrzadziej wykorzystane powinny stać najdalej.

Zakamarek do relaksu powinien stać więcej gdzieś w rogu. Podobnie sprawa ma się z barkiem i z biblioteczką, w jakiej znajdują się sporadycznie używane książki. Im więcej powierzchni znajduje się wokół biurka tym porządniej. To właśnie dzięki temu prościej zachować porządne samopoczucie nawet w czasie wielogodzinnej pracy. Odpowiednio ustawione biurko jest fundamentem sukcesu podczas urządzania biura lub gabinetu. Nie jest to zawiłe w wypadku dużych pokoi. Sprawa gmatwa się, gdy trzeba zaaranżować w tym celu niewielkie pomieszczenie.