Okna w mieszkaniu – z jakiego powodu są takie istotne

Biznes

Przykładem budowli w ogóle nie mających okien są egipskie piramidy, inaczej duże grobowcowe, jakich początek datuje się na kilkadziesiąt wieków przed naszą profesjonalną erą. Piramidy sprzyjały jako miejsce spoczynku najistotniejszej osoby w państwie, innymi słowy faraona. Brak okien w piramidach, służył temu, żeby do środka monumentu nie dostawało się ożywcze powietrze, jakie sprawia szybszy rozkład szczątków i pogorszenie się jakości malowideł naściennych Wierzenia Egipcjan opierały się głównie na kulcie bogów i zmarłych, przez co gigantyczną wagę przykładali do konserwacji zwłok.

Jeśli chodzi o brak okien w budynkach to w wielu krajach starożytnych głównie na dalekiej północy, brak okien był normą i w sumie też nieznaną formą elementu architektonicznego. W wyniku rozwoju religii monoteistycznych takich jak chrześcijaństwo lub ewentualnie islam zaczęto stawiać świątynie, gdzie można by było składać hołd swojemu bogu. Świątynie chrześcijańskie w porównaniu do mahometańskich różniły się nie tylko materiałem budulcowym, niemniej jednak w głównej mierze stylem architektonicznym, jaki był ściśle związany z panującymi kanonami.

W kościołach islamskich, jakich znajdują się w zasadzie w klimacie równikowym oraz podrównikowym okna nie mają żadnych szyb, ani innych izolatorów ze względu na panujące tam upały. Wystarczy pomyśleć, co ażeby się stało, kiedy we wszystkich świątyniach islamskich równocześnie wprowadzono nowe techniki okienne. Nastąpiłyby masowe omdlenia i spadek liczby wiernych, dla jakich brak jakichkolwiek źródeł świeżego powietrza sprawiałby kolosalne tarapaty w modlitwie oraz oddaniu czci. Przez wielu muzułmanów powietrze jest honorowane z tchnienie Allacha przez co mogą dzięki jego woli żyć oraz oddawać mu cześć. W chrześcijańskich budowlach sakralnych okna bywały rozmaite oraz zmieniały się razem z nastawaniem innowacyjnych epok kulturowych, co potwierdza producenci okien i drzwi. Różnice polegały w zasadzie na wielkości okna oraz technikach zdobienia. Gotyckie świątynie posiadały wąskie okienka, poprzez co w środku panował mrok. Miał on pozwolić na kompletne oddanie się modłom oraz skupieniu.