Okna i parapety podczas remontu domu

Dom

Przy okazji ocieplania ścian w mieszkaniu, nie można zapomnieć o oknach. W starych domach są one wielokrotnie w takim stanie, iż najlepiej je wymienić, bowiem mimo ocieplania ścian- przez nieszczelne okna ucieka dużo ciepła. Warto również wziąć pod szczególną uwagę względy estetyczne- stare okna w innowacyjnej elewacji będą psuły cały wynik.

Innowacyjne okna powinno się zamontować przy zewnętrznej płaszczyźnie ściany. Uniknie się w ten sposób mostków w okolicach ościeży. To kłopotliwe wymiana okien (i drzwi) kojarzy się z akcesoryjnymi kosztami, na które nie każdy może sobie pozwolić. Najkorzystniej ze względów cieplnych jest ostrożnie zdemontować te detale oraz przesunąć je do linii ocieplenia. Jeżeli nie można ich zdemontować bądź też istnieje ryzyko ich uszkodzenia, może się ocieplić ościeża. Żeby udało się pomieścić tam grubszą warstwę ocieplenia, tak aby nie zasłaniała całej ościeżnicy, wypada skuć tynk. Będziemy także mieli w owym czasie możliwość sprawdzenia, w jaki sposób jest uszczelniony styk okna i muru.

Najprawdopodobniej będą to pakuły z wełny lub też także zwinięty papier. Należy tę ‚izolację’ usunąć, a powstałą szparę uszczelnić pianką poliuretanową. Z reguły jest tak, że stare parapety nie nadają się już do powtórnego montażu. Jest to spowodowane ich stanem oraz szerokością. Gdy dom jest wykańczany okładziną winylową, niejednokrotnie jej producenci mają w swojej szerokiej ofercie gotowe prefabrykowane parapety – więcej na ożarów mazowiecki okna. Kiedy dom dopieszcza się oblicówką drewnianą, można zastosować parapety z PCW, aluminium lub ewentualnie stalowe.

W czasie montażu należy zwrócić uwagę na to, żeby przestrzeń pod parapetem była poprawnie zaizolowana, a wiatroizolacja gwarantowała szczelność. Przy zmianie miejsca okien dojdzie jeszcze jeden kłopot- niezbędność wymiany parapetów wewnętrznych. Naturalnie to wszystko wiąże się również z kosztami oraz nie wszystkich nas na to stać. Wokół parapetów można także użyć ocieplenia. Materiał ociepleni owy wykańcza się listwami fasadowymi proponowanym razem z detalami podstawowymi przez firmy sprzedające elewacje na ruszcie lub obróbkami blacharskimi. Do przymocowania detalów osłonowych potrzebny jest ruszt dystansowy. To właśnie dzięki niemu okładzina nie będzie lgnęła do warstwy izolacji.