Ogrodzenie domu – jak wybrać?

BudownictwoDomOgród

Brama to niezbędny motyw budowlany czy to jako furtka do budynku, do sieni, wtedy bramą określa się po prostu drzwi prowadzące do wnętrza, czy też w formie części ogrodzenia, furtka prowadząca na podwórko. Jednak najczęściej pod hasłem brama rozumiano bramę grodzką, która w dawnych czasach była niezbędnym elementem murów grodzkich. Przekroczenie bramy miejskiej w wiekach średnich nie było wcale łatwą do wykonania sprawą. Mury grodzkie były najpilniej pilnowanym punktem miasta, doglądanego przez grupy wartowników, którzy za dnia przepuszczali pieszych i bydło do miasta (najczęściej jeśli akurat był dzień targowy i w mieście odbywał się kiermasz albo inne święto), jednakże po zmroku bramy grodu były zamykane aby żaden intruz nie był w stanie się wedrzeć do wewnątrz.

Tylko nieliczny mógł, dostać się do średniowiecznego miasta. Wartownicy mogli cofnąć każdego, jeśli sposobem ubierania się lub zachowaniem wzbudzał u nich podejrzenia. Celem było wpuszczanie wyłącznie mieszkańców grodu, kupców, rzemieślników, tudzież teatrzyków objazdowych albo dyplomatów, minimalizowanie zaś niebezpieczeństwa przepuszczania rabusiów, złoczyńców oraz wszelkiej maści rzezimieszków, którzy z założenia zaczynali aktywność po zachodzie słońca.

Dlatego też każdy z obywateli grodu będąc świadomym, że niefrasobliwość może ich kosztować nocleg poza murami grodu, usiłowali w ten sposób organizować swoje sprawy, aby przejść przez linię murów miejskich przed zmrokiem aby nie narażać się w tej sytuacji na nocowanie daleko od ich łóżka. Jednocześnie, z myślą o podróżnych, którym nie dane było wjechać do miasta przed nastaniem nocy, poza obwarowaniami grodu, funkcjonowały szynki oraz zajazdy dla wędrowców. Stare podania o Lajkoniku głoszą iż brama grodzka uratowała Kraków przed atakiem tatarskim. Żadna walka nie doszła do skutku, ponieważ nie zaistniała taka potrzeba. Wystarczyło tylko zamknąć bramę, żeby powstrzymać najazd.

Dodaj komentarz