Najważniejsze informacje powiązane z rozszerzaniem diety niemowlaka

Zdrowie

Ważne informacje związane z rozszerzaniem diety niemowlaka powinny stać się priorytetem dla młodych matek. Na szczęście, wzrasta wiedza o tym, jak znaczące są początkowe przyzwyczajenia żywieniowe, ale też to, żeby w rozszerzaniu diety utrzymać właściwą kolejność. W sieci nie brakuje poradników, w jakich można wyszukać rady ekspertów. Kiedy więc świeżo upieczone matki mają jakiekolwiek rozterki, to każdorazowo mogą korzystać z pomocy innych. I zyskać gwarancję, że w odpowiedni sposób zajmują się swoim maluszkiem.

Wprowadzenie pokarmów stałych do diety dziecka, określane także jako rozszerzanie diety to istotny moment. Można je stosować obok mleka matki lub mleka modyfikowanego i powoli je zastępować. Sam proces trwa od mniej więcej pół roku do 2 lat, ale może i potrwać dłużej. Początkowo dziecko poznaje nowe smaki, zapachy, tekstury jedzenia. Powoli będzie mogło spostrzec, że posiłki stałe zagwarantują mu uczucie sytości. Sam etap poszerzania diety jest bardzo istotnym czasem w rozwoju malucha. Próbowanie nowych pokarmów związane jest ze zdobywaniem nowych zdolności: wkładaniem pokarmów do buzi, żuciem, przełykaniem pokarmów stałych, rozgniataniem dziąsłami i językiem kawałków jedzenia, wypluwaniem, odkrztuszaniem, trzymaniem sztućców, chwytaniem małych cząstek paluszkami, czy piciem z kubka.

W takim czasie dziecko uczy się też naśladowania zachowania rodziców przy jedzeniu, a więc od początku należy jeść posiłki razem z pociechą. Zaleca się podążać do wyłącznego karmienia mlekiem do 6 miesiąca życia malucha, a poszerzać dietę można dopiero po skończeniu siedemnastego tygodnia życia dziecka. Światowa Organizacja Zdrowia rekomenduje, że organizm niemowlęcia jest gotowy do jedzenia pokarmów stałych dopiero po ukończeniu 6 miesiąca życia niemowlęcia jak i po wykazywaniu oznak gotowości do poszerzania diety. Gotowość ta objawia się między innymi w tym, że maluch pewnie siedzi, nie wypycha pokarmów językiem a także trafia konkretnymi pokarmami do jamy ustnej. Wszystkie produkty należy proponować po kolei i zaobserwować dziecko. Poszerzać dietę należy od warzyw oraz owoców.

Dodaj komentarz