Małe oraz gigantyczne konie – wszystkie wymagają ochrony weterynaryjnej

Biznes

Bezpardonowi miłośnicy koni utrzymują, że są to zwierzęta niezwykle inteligentne. Zdania na ten temat są podzielonej jednakże nie ulega niepewności, iż jakikolwiek koń wyróżnia się osobistym charakterem oraz osobowością. Pomijając zachowania zwierząt wynikające ze złego ich traktowania czy też niefachowego komponowania, są osobniki wyróżniające się temperamentem oraz zwyczajami. Wychowywane w tych samych warunkach konie mogą zachować personalizowane predyspozycje do złośliwości lub lękliwości. Czasem właścicielom stajni rekreacyjnych trudno jest wytypować wierzchowca dla ludzi młodych, bo w jednym osobniku nie zawsze jest szansę odnalezienia wszystkich należytych cech. Na pierwsze lekcje dobrze byłoby wyznaczyć konia o płynnym, miarowym, równym chodzie. Lecz zdarza się, iż koń obdarzony takim krokiem jest niereformowalnie złośliwy i krnąbrny, do tego stopnia, iż początkujący dżokej nie ma szans nad nim zapanować.

Z drugiej kwestii -zdarzają się zwierzęta ochoczo z każdym współpracujące, spokojne i posłuszne, niemniej jednak mające tak nierytmiczny oraz nierówny krok, iż trudno się na nim utrzymać w siodle. Ideały zdarzają się nieczęsto, należy w takim razie czasami wybierać pomiędzy walka z wierzchowcem a walka z bólem obijanych mięśni. Są konie bezowocne, jakie tylko palcatem wolno zachęcić do szybszego biegu i są także takie, jakie włączają najszybszy bieg bez żadnej zachęty od jeźdźca. Rozmaitość ras końskich jest wybitnie gigantyczna.

Współcześnie hodowane są rasy koni wierzchowych, niezmiernie wielkich, ogromnych oraz mocno zbudowanych. Są zwolennicy ras małych, krępych i wytrzymałych, inni z kolei preferują zwierzęta szczupłe, czule zbudowane i niewysokie. Istnieją też hodowle ras zimnokrwistych – ciężkich, grubokościstych, jakich kopyta może posiadać powierzchnie talerza. Każda z tych ras ma, uformowane wskutek wieloletnich zabiegów hodowlanych, cechy predestynujące je do takiego, a nie innego wykorzystania przez człowieka, co potwierdza szczepienie koni. Jedne konie nadają się do zawodów sportowych: wyścigów, inne do skoków czy też konkurencji ujeżdżania lub zawodów kłusaków czy zaprzęgów. Są rasy pielęgnowane pod kątem dyspozycji do ciężkiej, fizycznej pracy, a różne do pracy w służbach militarnych oraz paramilitarnych czy też jako wierzchowce dające sobie radę w najtrudniejszych warunkach.

Dodaj komentarz