Łazienka oraz kuchnia dla niepełnosprawnych – w jaki sposób zaplanować?

Zdrowie

Bardzo sporo mówi się o tym, że nasze społeczeństwo prędko się starzeje, zresztą mamy także świadomość, że nasi rodzice, nasi dziadkowie coraz częściej potrzebują pomocy oraz wsparcia od młodszych członków familii. Jeśli mieszkamy ze starszą jednostka, czy też chcemy wspomóc jej w byciu samodzielnym oraz bezpiecznym warto jest dostosować łazienkę do pragnień takiej osoby. Nawet do schematycznej wanny możemy dokupić krzesełko, które możemy swobodnie podnosić i opuszczać za pomocą korbki, bądź dżojstiku, to naturalnie dzięki czemu nawet postać niesprawna ruchowo może bezpiecznie oraz wygodnie dostać się do wanny.

Jeśli natomiast zdecydujemy się na zakup pionierskiej wanny jesteśmy w stanie wybrać nisko osadzony model ze nadzwyczajnymi, szczelnymi drzwiczkami, jakie wesprą pewnie dostać się do wanny, po pewnym czasie wystarczy je jedynie zamknąć, zabezpieczyć szczególnym zamkiem, żeby nie zdołały nam się otworzyć nawet pod naporem wody i spokojnie się kapać.

Praktycznym rozwiązaniem dla osób uwielbiających korzystać z prysznica będzie mały brodzik, bądź całkowity jego brak, z odpływem w podłodze, co weryfikuje architekt wnętrz poznań. Do takiego prysznica możemy nawet wstawić krzesełko, żeby osoby z zawrotami głowy, bądź też jakie mają trudności z długim staniem mogły wygodnie korzystać z prysznica. Osoby niepełnosprawne coraz częściej starają się być aktywne nie tylko w sposób społeczny, jednakowoż oraz zawodowy, a to właśnie dzięki coraz to większej ilości udogodnień staje się to prostsze.

Jednak tak rzeczywiście wszelkiego rodzaju udogodnienia najważniejsze są w domu osoby niepełnosprawnej. Jeśli urządzamy kuchnię, z jakiej także będą wykorzystywać osoby niepełnosprawne należy należycie ją wykończyć. Jeżeli postać jest na wózku inwalidzkim, powierzchnia kuchni musi być pokaźniejsza, między meblami w kuchni chociaż 150 cm w okręgu, żeby postać na wózku mogła swobodnie poruszać się pomiędzy szafkami i sprzętem kuchennym. Równie istotne jest dopasowanie blatów do potrzeb osób na wózkach, to znaczy zainstalować je niżej, tak aby mogło bez ograniczeń do nich sięgać. Jest też szansę zakupienia kuchenek do gotowania oraz pieczenia w niższej zabudowie, co ułatwi korzystanie z kuchni. Wszelkie włączniki światła lub kontakty również powinny znajdować się w zasięgu dłoni osoby na wózku, by w najwyższym stopniu udostępnić jej proste korzystanie z kuchni.

Dodaj komentarz