Kupno podzespołów – naprawiamy traktory i machiny rolnicze

Przemysł

Poszukując podzespołów zamiennych do określonego pojazdu szczegółem zasadniczym jest jego marka. Wszystko jedno, czy będzie to motocykl, samochód osobowy lub też ogromna ciężarówka bądź też kombajn zbożowy – punktem wyjścia jest kompletna konstrukcja, opatentowana oraz znana na rynku pod handlową nazwą. Jednakowo, gdy zachodzi potrzeba kupna części traktorów rolnych przeróżnych marek, poszukuje się takich, jakie konstruktor wymyślił oraz dostosował do tego naturalnie modelu – rekomendujemy części do maszyn rolniczych. Jest wtedy, jeśli nie gwarancja, to chociaż większa pełne przekonanie, że po wymianie nadszarpniętego elementu na bliźniaczy, naprawa zezwoli na korzystanie z ciągnika poprzez dłuższy czas, czyli po prostu będzie wydajna.

Dlatego również co poniektóre warsztaty naprawcze, a już z pewnością firmowe serwisy odmawiają instalowania części innego producenta aniżeli tej praktycznej machiny lub przynajmniej odmawiają udzielenia gwarancji na naprawę, jeżeli polegała ona na wymianie podzespołów uszkodzonej na jej odpowiednik, jednak nie pionierski.

Obszerny koszt markowych części i podzespołów wytwarza powstawanie rynku podróbek. W większości przypadków przeważająca część kosztów remontu jakiegokolwiek sprzętu mechanicznego wynika z konieczności wymiany uszkodzonego elementu na oryginalny. Robocizna stanowi na ogół niewielki procent weryfikacji naprawy. Im bardziej karkołomne oraz specjalne urządzenie, tym więcej kosztuje jego naprawa.

Ciągniki rolnicze, podobnie jak inne pojazdy mechaniczne, wyposażane są w coraz to innowacyjne akcesoria, a funkcje zasadnicze podnoszone na wyższy poziom. Firmy wytwarzające ciągniki konkurują pomiędzy sobą też gwarancją bezawaryjności własnego artykułu. Kiedy jednakże awaria taka nastąpi, w pewnych sytuacjach z winy użytkownika, wydatek naprawy jest duży, przede wszystkim ze względu na kosztowne części.

Atestowane, firmowe części ciągników agrarnych maja czasami tak ustawione i wyśrubowane parametry, że nie istnieje możliwość zastąpienia ich tańszym zamiennikiem. Dotyczy to modeli najnowszych, wspomaganych elektroniką. Korzystna odsłoną takiej sytuacji jest to, że naprawa z użyciem firmowych części może posiadać gwarancję, podobnie jak żywotność samych części.