Klasyfikacja kawy – kultowi twórcy

Biznes

Na półkach sklepowych mamy nadzwyczaj rozmaite kawy. Zapakowane są one w przeróżne zapakowania, pudełeczka, woreczki. Nieraz niezmiernie długo zastanawiamy się zanim wybierzemy tą stosowną. Żeby wiedzieć, jak dana kawa smakuje musimy jej spróbować. Nie ma innego sposobu na oszacowanie jej smaku. Są kawy pokrewne do siebie w smaku, ale są również oraz takie totalnie różne. Kawę wolno poddać klasyfikacji.

Promuje się kawy w ziarenkach, kawy rozpuszczalne oraz te, które są liofilizowane. W naszym kraju najatrakcyjniejsze są kawy rozpuszczalne. Większa część z nas pije właśnie takie kawy. Kiedyś nie były one dostępne. Wypada było sprowadzać je z zagranicy – a to w pewnych sytuacjach było niesłychanie trudne. Kupowało się więc kawy w ziarnach i właściwie przygotowywało do parzenia – mieliło w młynkach do kawy tak, żeby zdobyć godziwą strukturę takich ziaren, żeby rozdrobnić je.

Nie mogły być nadmiernie drobne, jakkolwiek i nazbyt grube. Każdy samodzielnie musiał określić, jaka kawa smakuje mu najbardziej – rekomendujemy kawa crema. W dzisiejszych czasach mamy bardzo wielki wybór kaw. Są przeróżne smaki, różni twórcy. Kawa produkowana i w głównej mierze hodowana jest w rozmaitych państwach.

Ażeby dopuszczalne było wyprodukowanie ziaren kawy w miejscu, w jakim pragniemy założyć plantację musi być prawidłowo ciepło, musi być odpowiednia wilgotność. Większa część kawy fabrykowana jest w Ameryce Południowej oraz Azji.

Drobne ilości w Afryce. Bezsprzecznie do najogromniejszych wytwórców kategoryzuje się Brazylię. Stamtąd na rynek światowy wypuszcza się ponad dwa miliony ton kawy. A jest to w rzeczy samej bardzo wiele. To niemal trzydzieści procent ogółu kawy, jaka trafia na rynek światowy.

Drugim co do wymiarów producentem jest Wietnam a niebawem za nim plasuje się Indonezja. I to właśnie z tych krajów kawa jest zdecydowanie najlepsza. Sporo osób kupując w sklepach kawę zwraca uwagę na to skąd pochodzą ziarna kawy. Drobne ilości kawy zbierane są w Ugandzie, Hondurasie i Etiopii. To oczywiście rynek kawy dostarcza tym krajom milionowe zyski. A hodowla kawy w żadnym wypadku nie jest rzeczą prostą. Jakikolwiek miłośnik tego fantastycznego napoju powinien to wiedzieć.