Jakim sposobem spłacić wierzytelność pod zastaw?

Finanse

Spłata kredytu lub pożyczki jest dla nas obciążeniem finansowym. Jakiegokolwiek miesiąca, zgodnie z umową kredytową musimy spłacać nasz dług – pożyczkę, jaką zaciągnęliśmy w wyznaczonej kwocie na określony cel.

A przecież niemal każdy z nas w pewnych sytuacjach decyduje się na taką wierzytelność pieniędzy w banku. Oprocentowanie oraz ogólne warunki przyznania takiej zapożyczenia są dla nas dosyć korzystne. Czasem pożyczka jest jedyną możliwością, żeby zdobyć pieniądze, jakie tak niezmiernie są nam niezbędne.

W pewnych momentach nie mamy zdolności kredytowej, żeby ubiegać się o szablonową pożyczkę – takie w bankach są w większości wypadków udzielane. Stworzona przez nas sytuacja finansowa nie w każdym wypadku jest wyznacznikiem tego, czy dostaniemy pożyczkę czy również bank odmówi nam jej przyznania. W wielu wypadkach niesłychanie realne są pożyczki pod zastaw. Warunkiem uzyskania takiej pożyczki jest naturalnie wyznaczenie obliczonego składnika majątku, jakiego jesteśmy właścicielem pod zastaw.

Wartość takiego składnika musi być porządnie wysoka. Na jej bazie bank decyduje o tym, jaką sumę pożyczki nam udzielić. W większości przypadków wielkość pożyczki opiewa na połową wartości nieruchomości, która oddawana jest pod zastaw. Jeżeli więc decydujemy się na to, żeby oddać bankowi pod zastaw swoje mieszkanie, które warte jest trzysta tysięcy złotych jesteśmy w stanie spodziewać się tego, że instytucja finansowa zdecyduje się udzielić nam pożyczki do kwoty około stu pięćdziesięciu tysięcy złotych.

Zdajemy sobie również sprawę z ryzyka, jakie podejmujemy. W wypadku, gdybyśmy nie mogli spłacać stworzonego przez nas długu nieruchomość, jaka oddana jest w zastaw zostanie sprzedana. Na czas spłacania pożyczki staje się ona własnością banku i to bank może zdecydować o jej sprzedaży. Niewątpliwie taka decyzja nie zostanie podjęta w sytuacji, gdy zalegamy z jedną czy dwoma ratami pożyczki. Takie opóźnienia w spłacie są w stanie zdarzyć się nam wszystkim. Jedyną konsekwencją, jaką poniesiemy będą naliczone odsetki. Nie dopuszczajmy jednak do tego, aby pożyczkę spłacać nieterminowo. Nieraz jednak stworzona przez nas sytuacja finansowa wymusza na nas takie zachowanie.

Dodaj komentarz