Jakim sposobem leczyć uzależnienia? Metody grupowe oraz osobiste

Zdrowie

Nie ma jakichkolwiek dowodów na to, iż metoda leczenia, a właściwie zwalczania jakiegokolwiek uzależnienia, lub to umysłowego czy fizycznego w grupie jest poprawniejsza od innych. Są zwolennicy metod grupowych, są zwolennicy metod farmaceutycznych, są również tacy, jacy uważają, że człowiek musi po prostu poradzić sobie sam. Choć nie ma dowodów, że metoda grupowa jest poprawniejsza, to nie ma także dowodów, na to, iż nie działa lub daje szkody, skutkiem tego nie ma żadnych przeciwwskazań do jej stosowania.

Pewnie pomiędzy innymi z tego powodu, napotykanie się osób z tymi samymi kłopotami i rozmowa o komplikacjach jest używane zarówno wśród osób borykających się z chorobą alkoholową, narkomanią, uzależnieniem od lekarstw, a nawet pośród osób, jakie cierpią na depresje lub ewentualnie spotkały je w życiu pewne uciążliwe do zrozumienia tragedie, chociażby śmierć ukochanej osoby.

Do najbardziej legendarnych metod w Polsce należą dwunastokrokowe metody takie jak AA, a w takim razie anonimowi alkoholicy, lub AN, a w związku z tym anonimowi narkomani. Nie brak jednak też innych metod koncentrujących wokół siebie na przykład osób uzależnionych od aktu miłosnego, jedzenia, papierosów lub hazardu.

Pewne jest jedno – gdyby grupy nie działały i gdyby osoby do nich uczęszczające nie czułyby korzystnego wpływu na siebie i własne uzależnienie, czy uczęszczałyby na nie i czy cieszyłyby się one taką famą? Znaczącą rolę, niestety niesłychanie negatywną w wypadku nałogi szczególnie psychicznego grają mechanizmy obronne, a w następstwie tego skomplikowany system w jaki została wyposażona psychika ludzka – potwierdza to https://terapia-totu.pl/terapia. O co chodzi? Otóż mechanizm obronny to termin wtajemniczony przez Zygmunta Freuda, jaki uważał, iż człowiek wyposażony został w wewnętrzny system metod radzenia sobie z zagmatwanymi sytuacjami, te metody dążą przede wszystkim do ochrony osobowości, która zmaga się z tak zwanymi wewnętrznymi konfliktami, a przez to cierpi na ogromnie zaawansowane poczucie frustracji, lęku oraz niestety również poczucia winy.