Jak udekorować okno w kuchni?

Dom

Okno kuchenne to ważna część pomieszczenia, która oprócz zapewniania dopływu dziennego światła, pełni również funkcję dekoracyjną. Dzięki odpowiedniej aranżacji może dodać naszej kuchni uroku i zmienić ją w wyjątkowo piękne wnętrze.

Zasłony czy firanki? 

Firanki przepuszczają światło słoneczne oraz wprowadzają romantyczny klimat do pomieszczenia. Dostępne są w sprzedaży w różnych wzorach, kolorach i rozmiarach. Zasłony służą do ochrony przed zbyt ostrym światłem. Najczęściej stosuje się je w kuchniach klasycznych i rustykalnych, lecz pasują z powodzeniem do każdego innego stylu. Trzeba tylko umiejętnie je dobrać. Sprawdź ofertę sklepu Piękne wnętrze.pl, znajdziesz tam naprawdę duży wybór pięknych firan i zasłon gotowych lub sprzedawanych na metry. 

Aranżacja okien w kuchni – pięknie i funkcjonalnie 

Okna kuchenne są najczęściej niewielkie, umieszczone nad blatami lub stołem. Ich parapet może służyć do eksponowania sezonowych dekoracji, uprawy ziół lub kwiatów, lub po prostu do przechowywania różnych przedmiotów, które chcemy mieć w zasięgu wzroku. Należy wziąć pod uwagę, że firanki i zasłony w kuchennym oknie będą narażone na zabrudzenia, nie mogą więc być zbyt długie. Warto wybrać rolety przymocowane do okiennej ramy lub krótkie, lekkie zasłonki i firanki z efektownym upięciem. 

Stylowo i klimatycznie 

Aby uzyskać klimatyczne, piękne wnętrze, dekorację okna dopasujmy do stylu, w jakim urządzona jest kuchnia. We wnętrzach kolonialnych czy glamour materiał na zasłony może być ciężki i mięsisty, natomiast do prowansalskich, angielskich, skandynawskich lepiej jest wybrać zwiewny i lekki. W kuchniach tradycyjnych królują falbanki i kwiatowe wzory, a w minimalistycznych często stosuje się tylko roletę. 

Bardzo ładnie w kuchni zaprezentuje się lambrekin, czyli krótki pas materiału zawieszony w górnej części okna, często marszczony lub ciekawie upinany. Można stosować go zamiast firanki w ciemniejszych pomieszczeniach, gdyż nie przytłumia dziennego światła.