Jak pozbyć się zadłużenia? Egzekutor oraz windykacja

Zdrowie

Jeżeli zalegasz z należnościami lub ratami zadłużenia, zwracaj uwagę na pocztę. Być może wkrótce dostaniesz wezwanie do zapłaty. Jeżeli w dalszym ciągu nie płacisz, do Twoich drzwi ma okazję zapukać korporacja windykacyjna albo komornik. Duża grupa dłużników sądzi, że ten drugi to urzędnik państwowy. Aczkolwiek komornik to funkcjonariusz publiczny, który pracuje przy sądzie rejonowym. Windykacje z jego udziałem nie należą do najprzyjemniejszych, jednak niestety są niesłychanie częste. Współdziałają z nim firmy windykacyjne, albowiem co poniektóre sprawy sądowe kończą się właśnie nakazem egzekucji komorniczej. Windykacja komornicza w takich jednostkach polega na kompleksowej kooperacji ze nadmienionym funkcjonariuszem publicznym.

Chodzi tu w zasadzie o egzekucję, niemniej jednak również licytację również nieruchomości jak i mienia dłużnika – przetestuj ugoda z dłużnikiem. Komornik jest także zobowiązany do poszukiwań majątku, jaki dłużnik ukrywa. Stąd czasami miarodajne wpadki, w których do majątku zaliczano pojazd sąsiada, jaki stał przed posesją dłużnika. Należałoby, wobec tego płacić wszystkie rachunki w terminie. Problemy finansowe niosą ze sobą powstawanie długów. Kiedy dłużnik stara się je spłacać regularnie, firmy windykacyjne stosują tzw. miękką windykację. Jeśli wezwania do zapłaty nie przynoszą żadnych wyników wówczas użytkuje się tzw. twardą windykację. Wiele zależy od zadłużenia. Jeżeli powstało ono niedawno, a do tego jest to pierwszy dług konsumenta w owym czasie wierzyciele są bardziej wyrozumiali.

Windykatorzy stosują w owym czasie zwykłe wezwania do zapłaty, ewentualnie negocjują z klientem rozłożenie długu na raty. Jeśli zobowiązanie istnieje już od dłuższego czasu, a miękka windykacja nie przyniosła do tej pory skutku, windykatorzy następują do sądu o wydanie wyroku. W wielu przypadkach po takim kroku zadłużony ma do czynienia z egzekucją komorniczą. Jeśli jest ona niemożliwa dłużnik może zostać podciągnięty do odpowiedzialności karnej. Tak się dzieje, np. figurami, jakie nagminnie uchylają się od płacenia alimentów. Uważać także muszą przedsiębiorcy, którzy nie płacą, np. za towar. Ich zadłużenie powoduje w pierwszej kolejności przeznaczenie windykacji miękkiej, a w razie braku rezultatów idzie się do windykacji miękkiej.