Jak dużo kosztuje akt notarialny lub obsługa spółki?

Zdrowie

Prawo majątkowe dotyczy naprawdę każdego z nas. Mamy z nim do czynienia szczególnie podczas ślubów, rozwodów lub przejmowania spadków, a też kiedy zdobywamy lub w inny sposób nabywamy nieruchomości i inne kosztowne dobra.

Z uwagi na to, że w większości przypadków operacje na prawie majątkowym dotyczą nadzwyczaj wysokich sum, wymagane jest zwierzchnictwo nad nimi urzędnika państwowego, posiadającego profesjonalne uprawnienia i wiedzę. Takim urzędnikiem bez wątpienia jest notariusz, bez udziału którego nie zdołałaby odbyć się żadna z prezentowanych operacji – bez względu od tego, czy chodzi tutaj o sprawę spadkową, intercyzę małżeńską, darowiznę, rozwód czy dowolną inną. Wbrew pozorom, notariusz nie zaświadcza usług, lecz wypełnia obowiązki w imieniu ministra sprawiedliwości – a w związku z tym czuwa na tym, aby oba podmioty umowy dotrzymały w stosunku do siebie nawzajem i aktualnego prawa podatkowego wszystkich zobowiązań. Praca notariusza wiąże się rzecz jasna z opłatami, jakie pobiera nie jedynie on sam, jakkolwiek też odprowadza do sądu. W przeróżnych momentach własnego życia każdy z nas musi skorzystać z usług, jakie świadczy notariusz.

Wprawdzie usługi to złe słowo, bowiem notariusz jest funkcjonariuszem publicznym, niemniej jednak sami możemy wybrać kancelarię, która w naszym imieniu sporządzi wszystkie wymagane dokumenty w takich sprawach jak rozmaite spadki, rozwody lub intercyza, a także dużo innych – sprawdź również zgłoszenie firmy do ZUS. Notariusz będzie także nieodzowny, kiedy będziemy kupować lub ewentualnie przejmować jakąkolwiek nieruchomość – wszelkie wpisy do ksiąg wieczystych oraz innych dokumentów, jakie powiązane są z nabyciem domu czy mieszkania musi przecież sporządzić notariusz. Wybierając notariusza możemy zdecydować się na kancelarię, jaką ktoś ze znajomych nam polecił bądź najzwyczajniej w świecie wybrać ją samemu. Jako że zawód notariusza związany jest z wieloma rygorystycznymi normami, a opłaty skarbowe oraz sądowe mają ujednoliconą wysokość, nie musimy zastanawiać się nazbyt długo. Musimy niemniej jednak liczyć się z tym, iż na współpracy z notariuszem nie będziemy mogli zaoszczędzić – opłaty te są dość wysokie oraz nie sposób ich ominąć.