Internet otwiera się dla klientów – dostęp do Internetu

Technologie

Porzucenie militarnego projektu ARPANET – u na rzecz Internetu w 1989 roku spotykało się z reakcją Narodowej Agencji Nauki w Stanach Zjednoczonych, jaka nałożyła zakaz użytkowania sieci w celach komercyjnych. Zahamowało to jej rozwój, bowiem wybitnie ujmowało liczbę użytkowników.

Szybko, ponieważ już po dwóch latach zmieniono zdanie oraz od tego czasu internet rozpoczął pomału przybierać formę do tej, jaką dzisiaj wszyscy znamy. Pierwszym krokiem milowym dzisiejszej sieci było zaakceptowanie protokołu WWW, to naturalnie dzięki któremu wolno było tworzyć hipertekstowe aplikacje, czyli atrakcyjne dzisiaj witryny.

W 1990 roku został utworzono język internetowy, użytkowany do dziś podczas tworzenia stron, czyli HTML. Dwa lata następnie została skonstruowana pierwsza w historii graficzna przeglądarka internetowa Mosaic, jaka to właśnie dzięki swojej łatwej i przejrzystej obsłudze, pozwoliła na przeglądanie stron milionom ludzi nie będących programistami – do tego użytkuje się światłowód Częstochowa. W jaki sposób grzyby po deszczu zaczęto tworzyć witryny internetowe swoich korporacji, organizacji społecznych oraz wszystkiego tego, co domenę internetową mogło posiadać.

W przeciągu paru lat od wynalezienia www nie posiadanie własnego adresu w internecie było swego typu formą nie istnienia. Przez ostatnie dwadzieścia parę lat internet dojrzewa prawie na naszych oczach. Na jego dzisiejszy kształt wpływ miało parę niesłychanie ważnych kamieni milowych, takich jak przeglądarki oraz wyszukiwarki, język html, komunikatory głosowe oraz tekstowe, możliwość umieszczania filmów w sieci czy sprzedaż za pośrednictwem internetu. Ostatnim i bodaj jednym z najważniejszych odkryć internetu były szeroko rozumiane portale społecznościowe.

Przed erą portali społecznościowych, część ludzi miała własne strony, w szeregu przypadków robione przy pomocy troche prymitywnych programów oraz poradników. Wyglądały nie składnie i mało kompetentnie. Lekarstwem na to były serwisy społecznościowe, które udostępniały swego rodzaju szablon, który użytkownik wyłącznie uzupełniał zgodnie ze swoim gustem.