Ekologiczne uprawy pomidorów – jaką ochronę stosować?

Zdrowie

W związku z tym, że sposób masowej hodowli ziemi nie sprawdza się, ponieważ produkty spożywcze i jarzyny stają się coraz to bardziej skażane różnorodnymi chemikaliami, do głosu zaczyna docierać ochrona środowiska. Jest aktualnie coraz więcej takich gospodarstw, w jakich pielęgnuje się uprawy z wykorzystaniem tylko naturalnych nawozów oraz kompostu. Jesteśmy w stanie sami zresztą przekonać się o tym każdego dnia, iż ekologia staje się coraz to ważniejsza i bez ustanku zyskuje na sile, o czym ma okazję świadczyć choćby zwiększająca się liczba sklepów ekologicznych. W takich miejscach odszukamy na półkach tylko artykuły, które będą oznaczone specjalnymi certyfikatami, potwierdzającymi ekologiczną hodowle upraw, z których powstały pojedyncze produkty spożywcze i warzywa, w tym pomidory.

Niemniej jednak jak będziemy mogli odnotować, by dany artykuł mógł uzyskać taki certyfikat, domostwo, uprawy, z jakich będzie on wykonany, powinny być stosownie pielęgnowane, według ścisłych norm. Z tego również powodu, nie każdy, kto będzie pragnął pielęgnować ekologicznie warzywa i owoce, będzie mógł nadać własnym zbiorom taki certyfikat. Tu jednak, jeśli będziemy szukać takich towarów, warto zwracać uwagę na to, czy będą one posiadać taki naturalnie znaczek kontroli jakości.

Rzecz jasna hodując ekologicznie uprawy, trzeba do głębi zapomnieć o stosowaniu jakichkolwiek syntetycznych środków, czy metod uprawy, zastępując je naturalnymi odpowiednikami – w przypadku uprawy pomidorów sprawdza się wirus pepino, biologiczna, wydajna ochrona upraw dla Eko-gospodarstw. Poza tym znaczącą rolę będzie odgrywać stosowanie płodozmianu, pomimo tego, że jest to rozwiązanie ogromnie kosztowne. Wiąże się bowiem z ograniczonym miejscem na uprawę wskazanego typu warzyw. Ta metoda bazuje na tym, ażeby poletko zostało podzielone na co najmniej dwa obszary, w jakim miejscu na jednym będzie uprawiane jeden typ jarzyny, a na drugim inny, a po sezonie, dwóch, nadejdzie zmiana. Ekologiczna uprawa będzie traktować każdego aspektu hodowli, w tym także urządzeń, które będą użytkowane do przygotowania ziemi, czy do zbiorów.

Dodaj komentarz