Dom z piwnicą czy też bez – wykonanie wylewek

Biznes

W tradycji krajowej panuje przekonanie, iż prawdziwy, dobry dom to taki, jaki jest wykonany w technologii murowanej – dopiero w minionych latach trochę zmienia się to przekonanie (u niektórych) i stopniowo coraz to więcej domów powstaje w technologii drewnianej. Większość również z nas twierdzi, iż prawdziwy dom ma obowiązek posiadać piwnice – takie przekonanie panuje przynajmniej w obfitej większości osób średniego i starszego pokolenia, młodzi ludzie niekoniecznie już tak twierdzą. Wobec tego również decydując się na budowę domu trzeba podjąć strategiczną decyzję – czy budować dom schematycznym, z podpiwniczeniem, ewentualnie po części podpiwniczony, czy również wybrać opcję domu postawionego na gruncie, beż żadnej piwnicy. Jest to ważna sprawa już na wstępie, kiedy przeglądamy przeróżne projekty domów, bo już wtenczas powinniśmy wiedzieć, który projekt wybrać, aby było w nim jak najmniej przeróbek i zmian, w szeregu przypadków wymagających poniesienia pobocznych kosztów.

Dom z podpiwniczeniem to będzie z pewnością przydatną opcją w sytuacji, kiedy do dyspozycji mamy relatywnie nieduża działkę budowlaną, wtedy najmniejsza nawet powierzchnia powinna być od początku do końca, z rozmysłem zagospodarowana – wtenczas można zainwestować w wylewka anhydrytowa cena. Konstrukcja domu w tej opcji pozwala na przykład na umieszczenie na poziomie piwnicy garażu, co zaoszczędzi miejsca na posesji, a na domiar tego mogą być tam zlokalizowane pomieszczenia gospodarcze, kotłownia, a nawet takie pomieszczenia gospodarcze jak pralnia, suszarnia lub siłownia – będzie to znakomite wykorzystanie pobocznej powierzchni.

Jednakże w sytuacji, kiedy tak właściwie posiadamy dużą posesje, korzystnym rozwiązaniem będzie podjecie decyzji o budowy domu na gruncie. Takie wyjście jest z pewnością mnóstwo tańsze, albowiem wybudowanie piwnicy podwyższa koszt budowy mieszkania, jeżeli powiadamy o stanie surowym, nawet do 30 procent, a to może okazać się kwota niebagatelna. Oprócz tego koszt ten może być jeszcze znacznie większy, jeśli okaże się, że działka wybrana pod budowę domu posiada bardzo niski poziom wód gruntowych, wtenczas dom musi być budowany w technologii tak zwanej wanny, co bezsprzecznie zwiększy na dodatek koszt jego podpiwniczenia.

Dodaj komentarz