Dlaczego olej w samochodzie jest tak istotny?

Motoryzacja

Przy wymianie oleju silnikowego wypada stosować się do prostych zasad, po największej części chodzi o to, aby przestrzegać zaleceń producenta silnika. Współczesne jednostki napędowe są zbudowane w oparciu o najnowsze technologie oraz ich budowa i parametry precyzyjnie zgodne są z przeznaczeniem. Dlatego, wypada wiedzieć, że olej silnikowy jest tak jakby detalem silnika i musi być zgodny z wszystkimi jego elementami pod względem atrybutów mechanicznych, chemicznych i termicznych.

Obecnie wykorzystuje się oleje syntetyczne, które to dają lepszą ochronę kinetycznych części silnika oraz odprowadzanie ciepła aniżeli miało to miejsce w olejach mineralnych. Olej syntetyczny ma także znacznie większą możliwość rozczepiającą cząstek stałych, jakie tworzą się podczas pracy silnika i spalania paliwa.

Dużo prostsze jest w owym czasie ich wychwytywanie przez filtry. Najistotniejszą cechą rzetelnego oleju syntetycznego jest jego niska lepkość, jaka pozwala na dokładną ochronę powierzchni części ruchomych, narażonych na tarcie – wypróbuj wymiana oleju. Trzeba pamiętać o niezmiernie znaczącej rzeczy, a mianowicie, iż nie wolno mieszać oleju syntetycznego z olejem mineralnym.

Co poniektóre łatwe projekty opierają się na tym, że części poruszają się z wielką prędkością by ochlapać i nasmarować przestrzenie pomiędzy pierścieniami tłoka oraz przestrzeni wewnętrznej cylindrów. Nie mniej niemniej jednak, współczesne projekty uwzględniają kanały przechodzące przez pręty, jakie transportują olej silnikowy z korbowodów do połączenia między prętem oraz tłokiem, smarując przestrzenie styku pomiędzy pierścieniami tłoka i powierzchniami wewnętrznymi cylindrów. Powłoka oleju służy także jako uszczelnienie między pierścieniami tłoka i ściankami cylindra, żeby rozłączyć komorę spalania w głowicy cylindra od obudowy. W taki sposób są smarowane co poniektóre współczesne silniki. Należy nie zapominać o tym, iż jeśli wlejemy niewłaściwy olej silnikowy, ma prawo doprowadzić to do poważnej awarii silnika. Będzie to nas kosztowało mnóstwo pieniędzy, bo koszty naprawy są dość wysokie. Dlatego należałoby jest dostosować dobry olej oraz najprawidłowiej zaleca się zakupić olej silnikowy należytej oraz znanej marki na rynku. Nie chrońmy!

Dodaj komentarz